“W domu”, czyli polska nowość na HBO!

Polski eksperyment HBO “W domu” to produkcja o niespotykanej epidemii. O tym, co może wydarzyć się w domu, gdy spędzamy ze sobą więcej czasu, niż zwykle…

Zaproszeni do projektu przez HBO Europe twórcy materiału starali się na bieżąco pokazać wyjątkowość tego, co nas teraz spotkało. W chwili, gdy stanęliśmy niemal pod ścianą, w chwili, gdy kwarantanna ścięła nas z nóg powstała antologia 14 filmów. To wszystko w ramach artystycznego manifestu. Filmy dzieją się tu i teraz. A sytuacja, które tu widać – możemy znaleźć w każdym domu… Produkcja uwzględnia pandemią i restrykcje, jakie na nas naniesiono. 

HBO’wskie “W domu” opowie co dzieje się w czterech ścianach…

Dla każdego z nas sytuacja jest nowa. Tego jeszcze nie było. Serwisy VOD wyciągnęły więc do nas rękę, byśmy już nigdy się nie nudzili. Mamy więc pełen pakiet do wyboru. Teraz z kolei, do HBO wchodzi kolejna  produkcja – „W domu”. “W domu” wreszcie pokaże nam, że nie każdy żyje tak jak my.  Nie każdy ma komfort taki, jak my. Każdy jednak ma uczucia. Co dzieje się w czterech ścianach w czasach kwarantanny?

w domu hbo

Dlatego właśnie powstał zapis tu i teraz. Artyści konstytuują więc w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń z czterech ścian. Dzięki nim i wszystkim świadctwom, które możemy oglądać – mamy szansę skonfrontować własne przeżycia z kwarantanny z tym, co zobaczymy na ekranie. “W domu” jest z założenia projektem tworzonym w artystycznej wolności. Jednak wciąż  jasno daje do zrozumienia i porusza kwestię zmagania się z przejściem do, jakby nie było, innego świata, którego struktury nieco uległy zmianie.

Mam nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować.

Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

14 historii, 16 twórców, jeden “W domu” na HBO

Tymczasem, bardziej niż kiedykolwiek telewizja i film wychodzą do ludzi. Każda produkcja powstała w ramach projektu opowie mocną historię opartą na wspólnych doświadczeniach.

Jestem dumny, że możemy razem tworzyć ten projekt, łącząc twórców w tych pełnych wyzwań czasach i zapewniając przestrzeń, w której mogą zarówno inspirować widzów, jak również zapewnić im rozrywkę, zanim zostanie wznowiona inna działalność produkcyjna, co nastąpi, gdy to będzie już bezpieczne.

Antony Root, EVP Programming and Production, HBO Europe. 

Tymczasem, Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO Europe zaprosiło twórców do wspólnej pracy nad projektem. W rodzimej wersji zobaczymy przede wszystkim takich artystów jak: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska / Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka / Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.