VOD Teatr Powszechny, czyli sztuka w czasach pandemii

Teatr Powszechny połączony z VOD? Takie rzeczy tylko u nas! Warszawski teatr – jedna z najważniejszych scen w kraju – teraz udostępnia się w kanale VOD!

Nowe narzędzie przeznaczone jest przede wszystkim do transmisji online spektakli na żywo. I to oczywiście w siedzibie teatru. Będzie dodatkowo głównym miejscem udostępniania nagrań ów spektakli poza aktualnym repertuarem, czyli takie teatr telewizji w internecie.

Wychodzimy z założenia, że teatr publiczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz polityczno-społecznej za wszelką cenę nie powinien zaprzestać działalności. Chodzi o utrzymanie bezcennych wartości każdego teatru, czyli unikatowego zespołu ludzi tworzących sztukę oraz wspólnoty widzów. Dlatego obok tradycyjnej działalności teatralnej chcielibyśmy rozwijać nowe formy działania online. Mamy nadzieję, że po półrocznym okresie strat z powodu odwołanych spektakli i wyjazdów oraz zawieszenia działalności w siedzibie, kanał VOD pozwoli lepiej utrzymać repertuarowy rytm pracy oraz stały kontakt z naszymi widzami.

warszawski Teatr Powszechny.

VOD i Teatr Powszechny zamierzają szerzyć przede wszystkim spektakle pt. “Klątwa” Olivera Frjicia, “Dobrobyt” Arpada Schillinga czy nawet niebawem “Martwą naturę” Agnieszki Jakimiak.

vod teatr powszechny
Jeden ze spektakli w Teatrze Powszechnym, Warszawa.

VOD i Teatr Powszechny stanie się tradycją?

Od dłuższego czasu pracujemy nad łączeniem tradycyjnego teatru i nowych technologii. Spektakl transmitowany na żywo bezpośrednio ze sceny pozwala odczuć atmosferę wieczoru teatralnego… Obserwować na bieżąco reakcje widowni, odczuwać jej energię i wpływ na grę aktorów. Dzięki temu dzieło nabiera dodatkowych sensów i jest otwarte na nowe interpretacje, być może niedostępne w tradycyjnym teatrze.

Teatr Powszechny w Warszawie.

Tymczasem, premierą na kanale VOD Teatru Powszechnego była transmisja na żywo „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka – 24 października 2020 r. o godz. 19.00. Co ciekawe, już wcześniej o ów spektaklu pisały wszelkie media zagraniczne. Na przykład The New York Times czy The Jerusalem Post.

Spektakl na Scenie Dużej Teatru Powszechnego był emitowany w czasie rzeczywistym na VOD i dostępny dla wszystkich, którzy nabyli online bilety z kodem.