Serwisy streamingowe z opłatą dla Polaka…

Nowy miesiąc, nowe przepisy ustawy o kinematografii. Tarcza 3.0. wchodzi właśnie w życie. Na jej mocy serwisy streamingowe w Polsce będą dostępne za opłatą audiowizualną na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ta opłata z kolei wynosi 1,5% od użytkowników lub wpływów reklamowych, w zależności od tego, która pozycja jest wyższa.

serwisy streamingowe

Jednak, istnieją wyjątki. Z daniny serwisy streamingowe oddalają na przykład mikroprzedsiębiorców lub firmy, których liczba użytkowników usług audiowizualnych albo medialnych w zeszłym roku nie przekroczyła 1%. I tak, Urząd Komunikacji Elektronicznej określił tę liczbę za miniony rok na ponad 7,77 mln. 

W efekcie oznacza to tyle, że firmy obsługujące do 77,7 tys. abonentów nie muszą wnosić opłaty.

Serwisy streamingowe jednak nie dla Polaka?

A ponieważ według badań KRRiT w Polsce działa blisko 160 serwisów streamingowych VOD prowadzonych przez ponad 100 firm – szacunki są całkiem proste. Tegoroczne wpływy z opłat miałyby wynieść prawie 15 mln PLN. Z kolei później, rokrocznie przynajmniej 20 mln. Co na to Polak?

To się dopiero okaże, bo, być może, nie wszyscy jeszcze zdajemy sobie z tego sprawę. Mimo, że mówiło się o ów pomyśle od dawna, dopiero teraz zaczyna nabierać realnych kształtów, które mogą nas, widzów, nieco przytłoczyć.

Dlatego też, proponujemy… Jeśli ów ustawa wejdzie w życie, a na razie wszystko na to wskazuje – możecie być pełni wdzięczności dla rządu…

serwisy streamingowe

Czy to koniec Netflixów i innych seriali na wieczór?