Nowe VOD od Disney – Star platforma z plusem!

Disney przygotowuje się właśnie do uruchomienia nowego serwisu VOD, który ma stać się międzynarodowym odpowiednikiem dotychczasowego Hulu – Star. Ta amerykańska usługa jest ciekawym połączeniem udziałów i ramówek kilku stacji telewizyjnych. Co więcej, od paru lat przygotowuje także własne seriale, filmy i dokumenty sygnowane Hulu Original.

Produkcje oryginalne Hulu docierają do nas przede wszystkim za sprawą różnych usług VOD i stacji. Dlatego też na brak produkcji nie możemy tutaj narzekać. Powodem zmartwień są jednak treści, które Amerykanie mogą oglądać właśnie na platformie Hulu. 

VOD od Disney, czyli najjaśniejsza gwiazda steamingu – Star

Tymczasem, Disney teraz decyduje o losie Hulu. Powodów, dla których ten drugi nie zostanie serwisem globalnym jest wiele, ale przede wszystkim chodzi tutaj o wszelkie licencje i umowy oraz niemałe kwestie finansowe. A ponieważ Hulu powstało głównie z myślą o amerykańskim widzu i ciężko jest ów wynalazek dostosować pod klienta europejskiego czy azjatyckiego… łatwiej pójść w całkowicie nową usługę VOD! 

disney vod

Dlatego też DIsney bierze się za autorską platformę VOD pt. Star. W katalogu produkcji znajdziemy tutaj przede wszystkim twórców takich jak ABC, FX czy 20th Century Studios. 

Jak na razie, według zapowiedzi, nie musimy spodziewać się tytułów na licencji w serwisie VOD Star od innych nadawców. To byłaby wówczas największa różnica między Star a Hulu, które posiada treści też od wielu zewnętrznych studiów i dystrybutorów.

Co z Polską?

Tymczasem, czy w świetle tych wszystkich jupiterów nowej platformy VOD od Disney możemy się spodziewać czegokolwiek u nas, w Polsce? Poprzedni CEO Disneya – Bob Iger – mówił o planach rozszerzenia działalności. Jednak jego następca nie zamierza wykonywać podobnych ruchów.

Oraz, po drugie, pojawia się pytanie czy Star zastąpi Hulu w USA? A może podzielą się i Hulu zostanie na rynku z licencjonowanymi treściami, a Star przedstawi wyłącznie własne? Na ten moment sytuacja jest skomplikowana. Co więcej, możemy nawet odnieść wrażenie, że ów sytuacji nie ogarniają nawet sami włodarze.

Na razie, jedyne na co możemy liczyć to debiut Disney + w kolejnych regionach, w tym w Polsce. Może się więc okazać, że kolejne usługi ujrzą światło dzienne dopiero gdy ta się ustatkuje.