Netflix pokonany – VOD nie jest już najpopularniejszy

Oto co się wydarzyło – Netflix został pokonany. Polski serwis Player wyprzedził giganta w lutym! Ten miesiąc właśnie przyniósł gigantyczny wzrost użytkowników platformy Player.

Co ciekawe, przeglądarkową wersję serwisu odwiedziło aż 6,7 miliona użytkowników. To z kolei dało wzrost o 74% w porównaniu ze styczniem. To właśnie wystarczyło, by zastąpić Netflix na szczycie rankingu VOD w kraju nad Wisłą. Amerykański gigant zanotował wówczas spadek – 6,45 mln użytkowników, więc o 7% mniej niż w pierwszym miesiącu 2021.

Czytaj też: Dwa nowe seriwsy VOD w Polsce – Hayu i Nowe Horyzonty

netflix vod

Netflix pokonany? Jak to możliwe? 

Pojawia się więc pytanie: jak to możliwe, że Netflix odsuwa się w cień? Co spowodowało taki nagły przyrost Playera? Można je przypisać przede wszystkim dwóm czynnikom. Mowa o wprowadzeniu do oferty najnowszej komedii, szalenie popularnej w Polsce – Listy do M. 4. Po drugie, od połowy lutego Player przeszedł na nowy model subskrypcyjny. Wówczas, zamknął darmowy dostęp do oferty wprowadzając całkiem atrakcyjny pakiet z pełną ofertą za 4 PLN miesięcznie przy równoczesnej emisji reklam. 

W międzyczasie, jeszcze w grudniu 2020 w Playerze zaczęły pojawiać się programy z oferty discovery+. Co ciekawe, sukces Playera doskonale widać już w danych sierpniowych z 2020. Wówczas szefostwo TVN poinformowało, że cały serwis ma już 375 tysięcy użytkowników. W lutym z kolei, przypomnijmy, zanotowano ich aż 6,7 miliona. Co działo się wtedy za plecami Netflix? Przede wszystkim część czołówki zanotowała mniejsze lub większe spadki użytkowników, na przykład CDA Premium o ponad 7%, Primevideo o 11,6%, TVP VOD o 13.1%, a vod.pl aż o 18,7%. Zdecydowanie najwięcej jednak stracił canalplus.com  – ponad 49%.

Badania Mediapanel, dla wirtualnemedia.pl.

Czytaj też: Filmy Warner Bros na Canal+ Polska!