Netflix już jako telewizja linearna?

Netflix staje właśnie przed nami z tabliczką “telewizja linearna”. Co my na to? Ano, jak na razie – czekamy. Serwis uruchamia bowiem dla subskrybentów nowy odłam internetowy pt. Direct. Założeniem platformy jest prezentacja filmów, seriali i programów według.. zdefiniowanej kolejności! Czyli dokładnie tak, jak na przykład na Polsacie czy innym TVN’ie. 

Na razie funkcja Direct, czyli Netflix jako telewizja linearna dostępny jest wyłącznie we Francji. 

telewizja linearna netflix

A ponieważ Netflix wciąż pozostaje największym serwisem VOD, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawładnął także telewizją linearną… Obecnie z platformy korzysta już ponad 201 mln subskrybentów na świecie.

Czas kupić program telewizyjny na Netflix Direct – telewizja linearna XXI wieku

Tymczasem Netflix w swoich założeniach, jeśli nie chodzi o przedsięwzięcie pt. telewizja linearna, stawia  przede wszystkim na samodzielny wybór klienta. Użytkownik abonamentu mógł dotychczas w ramach pakietu oglądać co chciał, kiedy chciał. Teraz jednak, w ramach eksperymenty Netflix wprowadza telewizję linearną. We Francji platforma Direct ma funkcjonować na zdecydowanie innych zasadach.

Serwis Direct oferuje subskrybentom Netflixa treści z biblioteki serwisu. Jednak w ramach zdefiniowanego wcześniej programu. A co za tym idzie – odbiorca ogląda filmy, seriale i programy w określonej kolejności. Na razie telewizja linearna Netflix dostępna jest wyłącznie z poziomu przeglądarki.

Prawdopodobnie wam też, tak jak i nam, nasuwa się pytanie – dlaczego akurat Francja?

Ano, przede wszystkim dlatego, że tutaj właśnie Netflix cieszy się ponad 9 mln użytkowników. A to, przyznacie, już całkiem spora grupa badawcza. Co ciekawe, część subskrybentów jest nieco starsza, a ci przecież przywiązani są do tradycyjnej telewizji bardziej aniżeli do VOD. 

Jak na razie wiadomo jedynie, że subskrybenci Netflixa nie będą ponosić dodatkowych opłat związanych właśnie z funkcją Direct.

W Polsce z kolei Netflix ma prawie 880 tysięcy użytkowników. Co ciekawe, według prognoz ekspertów – serwis nie zamierza się ograniczać w przyszłości jeśli chodzi o inwestycję w treści. Kiedy Netflix Direct trafi do Polski, i czy w ogóle? Tego jeszcze nie wiadomo.

Czytaj też: Które seriale Netflixa nie będą już kontynuowane?