Miejska platforma VOD – takie rzeczy tylko w Krakowie!

7 września to dla Krakowa dzień przełomu. Przede wszystkim jeśli wziąć na tapetę kulturalną stronę miasta… Miejska platforma VOD, czyli ta do streamingu i oglądania wysokiej jakości programów audiowizualnych właśnie stała się faktem.

Nowy portal pt. Play Kraków ma popularyzować instytucje kultury. 

To platforma, na której obejrzeć będzie można wszystkie ważniejsze imprezy kulturalne. Z jednej strony pozwala mieszkańcom uczestniczyć w kulturze krakowskiej, a z drugiej daje artystom możliwość grania, występowania, po prostu w miarę normalnej pracy. Dzięki temu będziemy też tworzyć pewnego rodzaju archiwum najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, które będą dostępne także dla mieszkańców całej Polski.

Jan Majchrowski, prezydent miasta.
miejska platforma vod

Miejska platforma VOD, jakby mało było nam streamingu…

Tymczasem, pojawia się więc pytanie – po co tak naprawdę jest nam potrzebna nowa platforma? Ano, zaszły przecież horrendalne zmiany jeśli chodzi o działalność instytucji kulturalnych. Odwołane były, a co więcej – dalej są, koncerty, festiwale i spekatakle. Nie można więc dopuścić do tego, by całkowicie ograniczyć w życiu kulturę. Dodatkowo – nie można też zostawić bez pomocy artystów. W efekcie powstała właśnie usługa miejska, dzięki której kultura jest prezentowana nieco inaczej, a artyści otrzymają wynagrodzenie.

W międzyczasie płatności okazały się równie ciekawym tematem, co sama miejska platforma VOD. 

Jeśli instytucja chce swoje treści udostępniać bezpłatnie, będą udostępnione nieodpłatnie, jeżeli będzie chciała pobierać opłatę, to w zależności od tego, jaka to jest opłata, z każdą instytucją platforma będzie szyła na miarę model biznesowy dobry dla tej instytucji i dla twórców stojących za wyprodukowaniem takiego programu audiowizualnego. Na tym portalu będziemy mieli dostęp do wielu bezpłatnych treści o charakterze edukacyjnym. To bardzo ważne, bo ta platforma nie będzie tylko i wyłącznie telewizją internetową, ale też portalem, w którym będziemy się komunikować z edukatorami, animatorami, nauczycielami i szkołami.

Robert Piaskowski

Miejska platforma VOD na telefon! 

Tymczasem z nowej platformy można korzystać na przykład za pomocą telefonu, laptopa czy telewizora. Z kolei jej operatorem ma być Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dodatkowo, sami eksperci jak na razie uważają, że miejska platforma VOD to całkiem sprawny pomysł, który wzbogaci życie miejskie. A ponieważ VOD to przyszłość dla tradycyjnej telewizji – dzisiaj warto myśleć o tym, co będzie niebawem.

Oficjalne uruchomienie platformy ma mieć miejsce w piątek 11 września. Wówczas będzie można już z powodzeniem zalogować się na stronie playkrakow.com.  Czekamy z niecierpliwością i, jako fani polskiego rynku VOD, życzymy powodzenia!

Czytaj też: Patryk Vega z autorskim serwisem VOD!